Wczytuję dane...

Sport a starzenie się

 


W ostatnich latach zostało przeprowadzonych wiele badań dotyczących wpływu aktywności fizycznej na długość życia.

Brytyjscy naukowcy z Ball State University doszli do wniosku, że nie ma znaczenia w jakim wieku zaczniemy ćwiczyć – ważne jest, aby zacząć ćwiczyć i robić to regularnie. Badanie polegało na zbadaniu układu sercowo-naczyniowego u 80-letnich osób aktywnie ćwiczących przez wiele lat oraz u 40 latków, którzy prowadzili siedzący tryb życia. Okazało się, że aktywni 80-latkowie mieli taką samą wydolność serca jak osoby w wieku 40-lat.

W innych badaniach dotyczących procesów starzenia się przeprowadzonych przez włosckich naukowców zwrócono uwagę na pozytywne działanie antyoksydantów. Badali oni krew maratończyków amatorów przed i po biegu. Okazało się, że „antystarzeniowy” wpływ aktywności fizycznej związany jest z działaniem antyoksydantów, które genetycznie wydłużają życie komórek naszego ciała. Badania te potwierdzają, że ruch wpływa na nasz organizm już na poziomie łańcuchów DNA.

Wyniki tych i wielu innych badań potwierdzają, że ruch to zdrowie i niezależnie od wieku przynosi nam mnóstwo korzyści. Sport jest więc nie tylko wyznacznikiem tego, że wolniej się starzejemy, ale też tego, że dłużej żyjemy.

Utrzymywanie ciała w dobrej formie powstrzymuje procesy starzenia średnio o 10 lat. Regularne ćwiczenia pomagają przeciwdziałać chorobom wieku podeszłego, tj. miażdżyca czy osteoporoza, poprawiają wydolność układu krążenia. Odpowiednia dawka ruch wpływa też pozytywnie na zdrowie psychiczne, poprawia procesy myślowe, chociażby przez lepsze dotlenienie mózgu i organizmu. Aktywność fizyczna pozwala też redukować stres, który również przyspiesza proces starzenia organizmu. Natlenienie organizmu podczas ćwiczeń przyczynia się do usuwania z organizmu wolnych rodników i produktów przemiany materii.

Zdrowy styl życia w tym brak używek, zdrowa dieta, aktywność fizyczna, dobra suplementacja zmniejszają ryzyko zachorowania na miażdżycę, cukrzycę i nowotwory aż o 30–40 procent.

Warto uprawiać sport przez całe życie, to ważny nawyk, który utrzymuje w dobrej formie ciało i umysł do późnych lat i opóźnia procesy starzenia.
Źródło:

Ewa Kozdroń: Kultura fizyczna – sport dla wszystkich https://www.rpo.gov.pl/pliki/13524502320.pdf#page=80

http://www.zdrowie.senior.pl/75,0,Sport-powstrzymuje-starzenie-sie-8211-nowe-dowody,24877.html

https://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,21999323,mity-na-temat-treningu-i-starzenia-sie.html

Szukasz sosu typu barbecue, który nie zawiera tłuszczu i cukrów?